Чи є в майбутньому місце архітекторам і дизайнерам?

media-7
| 22 Вересня 2021

На думку Карла Бенедикта Фрея і Майкла Осборна, футурологів з Оксфорда, в найближчі 10-20 років майже половину існуючих професій буде автоматизовано. Найбільш уразливі серед них – сфера обслуговування і діловодство. Проте, навіть спеціальності, що вимагають фундаментальних знань, досвіду, винахідливості і творчого підходу, як, наприклад, архітектори або дизайнери, через пару десятків років вже не будуть запорукою успішного працевлаштування. Про те, як архітекторові «закріпитися» в майбутньому, які з компетенцій у цій сфері залишаться долею людини, а що буде механізовано в першу чергу, спеціально для Mind пояснює Марина Круглова, засновниця архітектурно-дизайнерського бюро EcoBud.

Штучний інтелект привнесе глибокі зміни в усі професії, особливо – в архітектуру. Ці зміни є незвіданою територією для всього нашого світу. І стосовно саме архітектури, нові технології неминуче означають, що у споживачів і підрядників буде все більше можливостей обходитися без архітекторів.

Звичайно, багато клієнтів надають перевагу індивідуальному дизайну. Але якщо раніше на їх побажання відповідали архітектори і дизайнери, то наступне покоління програмного забезпечення реагуватиме на запити, все менше потребуючи участі людини. Будь-яка інформація про смаки, звички та особливості замовника збиратиметься в масив великих даних. Тому якщо клієнт дасть дизайнеру доступ до своєї персональної інформації, штучний інтелект зможе підготувати індивідуальне рішення, яке відповідає смаку і стилю клієнта.

Цей процес буде настільки автоматизований, що невибагливі люди зможуть обходитися і без дизайнера. Попит, причому саме з боку елітних замовників, залишиться лише на дійсно талановитих дизайнерів і архітекторів, які створюють оригінальні проекти, поєднуючи продуманий функціоналізм, бездоганну естетику і слідуючи останнім тенденціям дизайну та архітектури.

Здавалося б, куди без архітекторів або дизайнерів? Однак неможливо не брати до уваги такі факти.

По-перше, вже зараз самими архітекторами будується тільки близько 4% будівель, інше – це самовільна забудова або роботи проектувальних бюро при будівельних компаніях. Дизайн інтер’єру завжди був частиною архітектурного дизайну, але все ж архітекторам, які створюють індивідуальний дизайн, не вдається конкурувати з більш дешевими альтернативами. Саме тому лише 2% дизайну будинків створюється архітекторами: існують вже розроблені або навіть готові варіанти під ключ.

По-друге, BIM і Revit (програмне забезпечення, що дозволяє працювати з архітектурною частиною проекту. – Mind) – це всього лише пускові майданчики для повної трансформації конструкцій. Сучасні технології роблять процес будівництва і проектування все більш автоматизованим, і тому потенційно доступнішим кінцевому користувачеві.

Звичайно, швидкі, дешеві і прості рішення завдяки технологіям можуть звести до мінімуму необхідність втручання людини у всіх аспектах нашого життя. Однак цінність дотику людини може переосмислити спектр продуктів і послуг, пропонованих у багатьох сферах, включно з архітектурою.

Ніщо так не вимагає особистої уваги, як спорудження будинку, де дуже важливо почути клієнта, продумати все до дрібниць. Адже будинок повинен бути не просто сучасним, а й багатофункціональним, повністю відповідати потребам замовника і навіть більше. Машини поки не здатні настільки глибоко відчути клієнтський запит, щоб дати всі відповіді, які дає архітектор.

Отже буде навіть краще, якщо штучний інтелект повністю візьме на себе всю технічну частину: фахівцям більше не доведеться витрачати десятки або навіть сотні годин на те, щоб відтворювати щось стандартне, вже давно відоме. Замість цього можна буде зосередитися на авторських розробках унікального продукту. Тобто, на чомусь по-справжньому творчому і красивому.