Однієї крові: що спільного в архітектури і моди

media-4
| 22 Вересня 2021

Марина Круглова вважає, що всі люди дизайнери, але кожен по-своєму

Усе, що ми робимо – дизайн, адже проектувати властиво людині в будь-який її діяльності. Планувати свої дії відповідно до окресленої мети становить суть дизайну. Що б ми не робили – складали вірші, писали поеми, розписували стіни, виховували дитину або пекли пироги – все це дизайн. Марина Круглова, засновниця архітектурно-дизайнерського бюро EcoBud, спеціально для Mind розповідає, як дизайн та естетика у всіх можливих проявах стають мистецтвом та визначають якість життя людини.

Тридцять спиць з’єднані однією віссю, але саме порожнеча між ними складає суть колеса. Горщик ліплять з глини, але саме порожнеча в ньому становить суть горщика. Будинок будується зі стін з вікнами і дверима, але саме порожнеча в ньому становить суть будинку. Загальний принцип: матеріальне – корисне, нематеріальне – суть буття. Лао-цзи

За словами Коко Шанель, «мода, як і архітектура – питання пропорцій». За минулі століття зв’язок між архітектурою та модою став міцним завдяки розумінню того факту, що обидві галузі мають загальні подібні ідеї та принципи, засновані на формі. Мода і архітектура не є «чистими мистецтвами» і не формуються у вакуумі. Це живі структури, на формування яких впливає спосіб життя людей, розвиток мистецтва, відкриття в науці та технологіях, знакові політичні події, природні катаклізми, а також настрій суспільства в цілому. Як приклад, мода на екологічність, коли деякі намагаються відтворювати природу, зводячи будинки-сади в центрі сучасних мегаполісів, прагнучи поліпшити екологію міст. Інтерес до збереження природи виявляється і у використанні енергозберігаючих технологій та природних матеріалів – як в архітектурі, так і в моді.

І архітектура, і мода мають загальну концепцію теорії дизайну. Дизайн можна назвати процесом вирішення проблем. Обидві галузі засновані на рішеннях і застосовують основи форми і функції. Наприклад, коли ви одягаєте сукню чи костюм, ваша форма перетворюється. Або коли ви заходите в будівлю, то отримуєте абсолютно інший досвід простору, який визначається рішеннями, які хтось інший вже прийняв. Архітектор має з’ясувати, як зробити будинок міцним, а дизайнер-модельєр – сконструювати одяг, щоб він добре сидів на людині. І фасад будівлі, і плаття мають бути збалансовані.

Проектуючи одяг, дизайнер повинен мати вирішену естетику. Це рішення має бути пов’язане з людським тілом з точки зору дизайну, кольору, матеріалів, пропорцій і структури. Те ж саме стосується архітектури – концепція дизайну тут є вирішенням ситуацій, пов’язаних з навколишнім середовищем: де і як будувати, які використовувати матеріали, чи буде будівля екологічною і наскільки гармонійно вона вписується в навколишнє середовище. Отже, основний фактор – це безперервність процесу розвитку, як у моді, так і в архітектурі.

Заха Хадід одного разу зазначила: «Архітектура і мода засновані на структурі і формі та перетворюють предмети першої необхідності (такі як одяг і житло) на мистецтво». І архітектура, і мода об’єднані ідеєю мистецтва, яка слугує основою для обох сфер. Без мистецтва не було б ані моди, ані архітектури. Мистецтво визначає моду і архітектуру, створюючи ідентичність для представників обох професій. Основне його призначення – створення художніх цінностей, що мають духовне значення у світі культури, а не речей і споруд різного роду і призначення, що є об’єктами предметної творчості у сфері техніки і архітектонічних мистецтв: архітектури, дизайну, і прикладного мистецтва. Модних дизайнерів і архітекторів-проектантів можна розглядати як художників, які створюють витвори мистецтва.

Стосунки між модою і архітектурою можна побачити в тих випадках, коли мода черпає натхнення з елементів, що належать до площини архітектури, таких як використовувані технології, монументальність, закони оптики і гравітації. Проте, архітектура також сприймає елементи дизайну одягу як концепцію і натхнення – це ідея обгортання, складання, плетіння і драпірування.

Висока мода черпає натхнення з усіх джерел – від світу природи до образотворчого мистецтва. Але, можливо, немає кращої синергії, ніж між модними дизайнерами та архітекторами. У той час як архітектура дає нам простір, в якому ми живемо і працюємо, висока мода створюється для того, щоб дати нам wearable art. Щоправда, в архітектурі геть інші терміни.